4 березня у Києві відбувся круглий стіл, організований DRC та Handicap International - Humanity & Inclusion, присвячений питанням підтримки людей, які постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Захід об’єднав представників влади, громадських організацій, міжнародних партнерів та постраждалих, щоб обговорити наявні виклики та визначити подальші кроки для ефективнішої допомоги. Серед присутніх, на панельній дискусії приймала участь Людмила Даніліна, перший заступник генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Джуліан Хеннер Закрзевські, керівник DRC в Україні, наголосив, що допомога постраждалим має бути довгостроковою та інтегрованою в ширші соціально-правові ініціативи. Минулого року запущено масштабний проєкт, який включає фінансову допомогу, реабілітацію, юридичний супровід та підтримку організацій людей з інвалідністю.
Ключові виклики
Серед основних проблем, які потребують вирішення, учасники виділили:
- недостатній доступ до якісної медичної допомоги та реабілітації;
- бар’єри у здобутті освіти та працевлаштуванні;
- брак інклюзивної інфраструктури для комфортного життя;
- упередження з боку роботодавців – 20% постраждалих не можуть знайти віддалену роботу.
Що необхідно покращити?
- Вдосконалення системи реабілітації, щоб послуги були доступнішими.
- Розробка зрозумілих маршрутів для постраждалих та розширення інформування про наявні програми підтримки.
- Удосконалення законодавства – зокрема, створення додаткових стимулів для роботодавців, які наймають людей з інвалідністю.
- Програми перекваліфікації для постраждалих, наприклад, у сфері гуманітарного розмінування.
Позиція держави
Ігор Безкаравайний, заступник міністра економіки України, підкреслив, що за останні три роки вдалося досягти значного прогресу: розроблено Національний план дій з організації допомоги постраждалим від вибухонебезпечних предметів; започатковані курси з залучення постраждалих у протимінну діяльність; ведеться активна співпраця з міжнародними партнерами для впровадження найкращих практик.
Людмила Даниліна, перша заступниця генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, також долучилася до дискусії та зазначила, що підтримка постраждалих потребує скоординованих дій усіх зацікавлених сторін і зараз фонд адмініструє програму допомоги особам постраждалим від вибухонебезпечних предметів, а саме: одноразова компенсація та допомога на оздоровлення.
Олена Іванова, координаторка проєктів UNDP Ukraine / ПРООН в Україні. Також поділилася цікавою статистикою та досвідом щодо співпраці з особами які постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Загалом у заході взяли участь майже 80 осіб, серед яких – самі постраждалі, які поділилися власним досвідом та баченням шляхів покращення системи допомоги.
Захід відбувся за підтримки Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida), Embassy of Sweden in Kyiv та Міністерства економіки України.
