10 липня 2025 року генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко взяв участь у круглому столі Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів – «Діяльність органів соціального захисту населення: сучасний стан та перспективи вдосконалення», який пройшов у Івано-Франківській обласній військовій адміністрації.
У заході взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадських організацій.
З вітальним словом виступили Тетяна Циба, народний депутат України, голова підкомітету з питань соціального захисту дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України з 2014 року Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Володимир Василенко, заступник Міністра соціальної політики, Світлана Онищук, голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації.
Віталій Музиченко, генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, взяв участь у панельній дискусії - «Доступність, гідність, підтримка: соціальні послуги для людей, які цього потребують найбільше». До дискусії також приєдналися представники центральних органів виконавчої влади, місцевої влади, органів місцевого самоврядування та надавачів соціальних послуг.
«Щоб мати якісні і сучасні соціальні послуги треба тестувати, пробувати, вчитися. Ми пішли шляхом реалізації декількох пілотних проєктів. Наразі законодавством передбачено, що перед впровадження нових соціальних послуг ми маємо провести пілотне впровадження, оцінити результат, відкоригувати умови і підходи, і потім вже запускати послугу у повномасштабному форматі. Приємно відмітити, що Івано-Франківська область є активним учасником багатьох пілотних проєктів, зокрема, впровадження центрів життєстійкості. На сьогоднішній день є близько 300 центрів життєстійкості, які законтрактовані від імені держави Фондом, та з них близько 20 знаходяться на Прикарпатті. Це серйозний показник. Якщо ми говоримо про психо-емоційну підтримку, про підходи до людей, про розуміння та формування певних підходів стосовно стійкості населення в громаді, окремих категорій, працівників – дуже важливо знайти підхід до людини, для того щоб соціальна послуга знайшла своє відображення і мала відповідний результат» – , зазначив Віталій Музиченко.
«Разом з цим, той потенціал, який ми формували десятиліттями у формуванні органів соціального захисту населення треба зараз раціонально залучити до виконання загальної інтегрованої моделі соціальної підтримки. Ми хочемо, щоб у нас була інтегрована модель соціальної підтримки, яка базується на складовій виплат, послуг та превенції потрапляння у складні життєві обставини. Той кадровий потенціал, який є в органах соціального захисту населення, з моєї точки зору, потрібно раціонально використати частково підсиливши Пенсійний Фонд, частково підсиливши територіальні громади» – , зазначив Віталій Музиченко.
В рамках робочого візиту Віталій Музиченко разом з іншими представниками Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів ознайомилися з реалізацією ветеранської політики Івано-Франківської області та роботою Івано-Франківського обласного ветеранського простору «Ветеран ПРО».
Представники Комітету відвідали прихисток для літніх людей БО «Благодійний фонд Карітас-Івано-Франківськ УГКЦ». Благодійний фонд надає безоплатні соціальні послуги людям старшого віку з числа внутрішньо переміщених осіб. З початку повномасштабного вторгнення заклад надав послуги 108 людям з яких, 94 – внутрішньо переміщені особи та 14 – одинокі жителі громади. Наразі там проживають 20 людей.
Обговорили питання надання соціальних послуг підтриманого проживання.
Ознайомилися з роботою Калуського геріатричного центру Калуської міської ради, в якому проживають 34 людини, з яких 27 – внутрішньо переміщені особи, та Івано-Франківського геріатричного пансіонату, розрахованого на 200 ліжко-місць для постійного проживання людей старшого віку, людей з інвалідністю, які потребують постійного стороннього догляду. Наразі у закладі опікуються 169 підопічними, з яких 30 - переселенці.
Обговорили питання фінансування соціальних послуг, тимчасових прихистків та центрів життєстійкості. Особливу увагу приділили Постанові Кабінету Міністрів №888 від 6 серпня 2024 року. Цей документ започатковує експериментальний проєкт із надання соціальних послуг людям похилого віку та особам з інвалідністю за принципом "гроші ходять за людиною". Це значний крок до персоніфікованого та адресного підходу у соціальній підтримці, де кошти спрямовуються безпосередньо на потреби конкретної людини.
Представники Комітету вивчили роботу органів соціального захисту, проаналізували виклики та знайшли рішення для поліпшення функціонування соціальної сфери. Подякували за активну ініціативність у впровадженні та реалізації важливих проєктів щодо підтримки осіб з інвалідністю, людей старшого віку, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів та людей, які потребують соціальної підтримки й допомоги. Наголосили на потребі у розбудові послуги з догляду для людей старшого віку та осіб з інвалідністю, адже в умовах воєнного часу ці потреби значно зросли.