26 листопада в Ужгородському центрі зайнятості відбувся семінар для роботодавців на тему: «Правові та організаційні засади Закону України «Про зайнятість населення», в тому числі працевлаштування осіб з інвалідністю». Участь у заході приймав начальник відділу правового забезпечення, взаємодії з роботодавцями і громадськістю, організаційної та кадрової роботи відділення Фонду Цуранич Іван Іванович.
На запрошення фахівців служби зайнятості долучилися і інші експерти сфери соціального захисту, крім того більше 10 представників кадрових служб роботодавців та самих керівників підприємств міста. Також, серед учасників присутніми були представники професійно-технічних та вищих навчальних закладів області, що приймають активну участь в організації профорієнтаційних ярмарках вакансій та інших заходах місцевої служби зайнятості для молоді.
Для ознайомлення із ситуацією на ринку з працевлаштування інвалідів фахівцями служби зайнятості наведено вичерпну інформацію з початку року та окреслено основні напрямки діяльності щодо забезпечення зайнятості даної категорії громадян. Так, протягом 2015 року проведено 83 семінари за участю 761 роботодавця міста Ужгород, зокрема щодо працевлаштування інвалідів; біля 55 презентацій безпосередньо на ринкоутворюючих підприємствах. За даними служби зайнятості з числа безробітних інвалідів, які перебували на обліку, 32 особи працевлаштовані, 2 особи отримали одноразову допомогу на відкриття власної справи; профорієнтаційними послугами скористалися 88 осіб та 5 осіб з інвалідністю отримали бажану роботу за рахунок створення робочого місця з компенсації єдиного внеску. Неабияку роль відіграє спільна з відділенням Фонду інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями в ході зустрічей та знайомства з майбутніми працівниками з числа інвалідів для подолання стереотипів та налагодження ведення соціально відповідального бізнесу.
Представник відділення Фонду доповів про стан виконання роботодавцями статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за 2014 рік. Окремо зупинився на питанні виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в місті Ужгороді. Згідно поданих роботодавцями 477 звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік 373 роботодавців, в тому числі 94 бюджетної сфери, виконують норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Фактично працевлаштовано 1671 особу з інвалідністю.
На зустрічі представники роботодавців, керівники підприємств мали можливість висловити власне бачення ситуації з виконанням статей даного Закону України. Серед основних причин невиконання законодавчо закріпленого нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємствах роботодавці вважають: відсутність необхідної кількості осіб з інвалідністю, які мають бажання працювати та направлені зі служби зайнятості, або таких, що можуть виконувати виробничі завдання; брак людських та фінансових ресурсів у зв'язку з мобілізацією в країні; недотримання трудової дисципліни, низька мотивація до праці попри запропоновані умови роботи, оплати та інші соціальні гарантії тощо. Крім економічних аспектів, є психологічна складова: невпевненість у собі, почуття залежності від оточуючих, зміна соціального статусу.
В ході обміну різними думками, місцями не зручними та не популярними, учасники семінару сходилися на тому, що інвалідність не може позбавляти людей права на гідне життя та самореалізацію.