16 травня 2025 року у Чернігівській обласній державної адміністрації відбулася нарада за участю профільних структурних департаментів обласної державної адміністрації, представників органів влади у громадах, інших дотичних структур стосовно підбивання підсумків про роботу новоствореного структурного підрозділу Чернігівської обласної державної адміністрації, що опікується реалізацією ветеранської політики на території області.
У події взяла участь керівник Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірина Лось спільно з працівниками.
«Напрацювання у сфері реалізації дуже важливі. Ми працюємо з дуже чутливою категорією людей. Це не лише ветерани, а і їхні родини та члени сімей загиблих військових. Маємо володіти всім спектром інформації, обмінюватись знаннями для того, щоб надавати дійсно якісні послуги», – зауважив заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Іван Ващенко.
За словами начальниці відділу з питань ветеранської політики Чернігівської обласної державної адміністрації Оксани Петренко, нині на Чернігівщині працюють 56 фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, які надають інформаційну, консультативну, психологічну підтримку та супровід. Загалом введено 85 таких посад. За цей рік повністю сформовано інфраструктуру впровадження політики героїв в районах і громадах. У Центрах надання адміністративних послуг області реалізується проєкт «Адмінсервіс «Ветеран», який передбачає надання всіх необхідних послуг ветеранам війни за принципом «єдиного вікна». Також важливим інструментом є ветеранські простори. Зараз в регіоні таких чотири, у процесі їх створення – Ріпкинська та Іванівська громади. У двох закладах охорони здоров’я – Чернігівській обласній та Ніжинській міській лікарнях, створені простори турботи про ветерана. Держава надає компенсацію за навчання дітей ветеранів та ветеранок у закладах передвищої або вищої освіти та компенсацію на придбання житла. Психологічну, юридичну підтримку, а також допомогу з розвитком бізнесу ветерани можуть отримати в Українському ветеранському фонді. На розвиток ветеранських підприємницьких ініціатив спрямований проєкт «Створено захисниками», що передбачає спеціальне брендування ветеранського бізнесу. Діє програма «Ветеранський спорт», за якою учасники бойових дій та ветерани з інвалідністю внаслідок війни можуть щоквартально отримувати по 1500 гривень для оплати спортивних занять.
Важлива складова ветеранської політики – медична допомога та реабілітація. Ветерани мають право на першочергове обслуговування в амбулаторно-поліклінічних закладах, а також позачергову госпіталізацію до медзакладів стаціонарного типу. У разі стаціонарного лікування вони безоплатно отримують ліки, які входять до відповідного національного переліку. При амбулаторному лікуванні ветерани можуть отримати медикаменти за програмою «Доступні ліки».
Забезпечення пільговим зубопротезуванням, встановлення штучних кришталиків, психологічну підтримку передбачає обласна Програма соціальної підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей.
Міністерство охорони здоровʼя України спільно з Національною службою здоровʼя України реалізує пілотний проєкт з надання безоплатної стоматологічної допомоги та зубопротезування для захисників і захисниць.
Проговорили про безоплатне протезування та забезпечення іншими засобами реабілітації для ветеранів.
Як зазначила керівниця обласного територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірина Лось, наразі гранична вартість високофункціональних протезів верхньої кінцівки для учасників бойових дій становить 4,3 мільйона гривень, а для нижньої – 3,8 мільйона. Учасники бойових дій мають можливість отримати високофункціональний протез за державною програмою без обов’язкового попереднього первинного протезування. Наголосила на можливостях протезування, що надає держава: суми значні, проте не всі знають про послугу.
Якісна медична допомога, психологічна та фізична реабілітація — те, що обов'язково має отримати кожен ветеран, та те, чим допомагає держава. Працюють також помічники ветеранів, які консультують ветеранів та їх сім’ї.
Підписали Угоду про співробітництво та організацію взаємовідносин щодо підтримки ветеранів війни в межах реалізації державної програми забезпечення допоміжними засобами реабілітації між Чернігівським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та відділом з питань ветеранської політики Чернігівської обласної державної адміністрації.
